ŚWINKI MORSKIE US TEDDY
HODOWLA "THE PIG"

Umaszczenia świnek

  Jednokolorowe

 1. Albinos (Albino, Pink-Eyed White, PEW)
  W pewnym sensie można powiedzieć, że w przypadku świnek albinosy, czyli osobniki pozbawione barwnika, nie występują. Świnka morska albinosTo charakterystyczne umaszczenie nazywane albinosem, o białym włosie i czerwonych oczach, jest w rzeczywistości uwarunkowane genami odpowiedzialnymi za umaszczenie himalaya, przy czym charakterystyczne himalajskie znaczenia są po prostu białe. Na zdjęciu albinos Poseidon od Gracie, wł. Jitka Rudolfova,hod. Atacama.

 2. Białe (Dark-Eyed, White, DEW)
  Świnka morska białaWłosy na całym ciele są białe, oczy czarne, podeszwy cieliste, uszy białe lub różowe. Skóra posiada ciemny barwnik, który nadaje tej odmianie charakterystyczne czarne obwódki wokół oczu. Na zdjęciu biały Sofokles z Westminsteru, wł. Jitka Rudolfova, hod. Atacama.

 3. Czarne
  Cała świnka jest czarna, ma czarne uszy, oczy, podeszwy i paznokcie.Świnka morska czarnaCzasem wyróżnia się również umaszczenie niebieskie o czarnym włosie z błękitnym połyskiem i niebieskimi oczami. NA zdjęciu czarny Caramula's EXQUUISTE, wł. Anna Karniewska-Murgała, hot. Amaretto.

 4. Czerwone
  Świnka morska czerwonaCiemnorude (czerwone) umaszczenie na całym ciele z czerwonymi, rubinowymi lub czarnymi oczami. Uszy i podeszwy stóp czerwone lub brązowe. Najciemniejsza barwa w palecie kolorów czerwonych. Na zdjęciu czerwona/złota agouti Amaretto FIRST KISS, wł. Olga Langier, hod. Indywiduality.

 5. Czekoladowe
  Włosy w kolorze ciemnego brązu,Świnka morska czekoladowapodobnie jak uszy i podeszwy, oczy czerwone, rubinowe lub czarne. Na zdjęciu satynowy czekoladowy z buff UNKAS Metropol, wł. Jitka Rudolfova, hod. Atacama.

 6. Sepia
  Świnka morska sepiaJaśniejsza odmiana czerni. Świnka w tym kolorze może urodzić się szara i ściemnieć dopiero z wiekiem. Na zdjęciu FABIAN von den Neckar-Teddy's, wł. Elke Mayer, hod. Neckar-Teddy's.

 7. Beżowe
  Świnka morska beżowaKolor karmelowy. Włosy są beżowe, stopy i uszy beżowe lub różowe. Oczy rubinowe. Jaśniejsza odmiana czekoladowego. Na zdjęciu beżowo-kremowo-biała Caboodle LINDSAY, wł. Lisa Smith, hod. Cavy Caboodle.

 8. Szafran
  Świnka morska szafranW palecie barw czerwonych znajduje się pomiędzy buff a kremowym. Na zdjęciu szafranowa MOONLIGHT vom Mehlenburg, wł. Olga Langier, hod. Indyviduality.

 9. Kremowe (cream)
  Świnka morska kremowaJasne umaszczenie w kolorze blond. Uszy kremowe lub różowe, podeszwy różowe i oczy czerwone. Na zdjęciu kremowa agouti/biała Amaretto FIRST LOVE, wł. Martyna Paciorkowskam hod. Z Brawurą.

 10. Buff
  Świnka morska buffCiemniejsza odmiana cream. Na zdjęciu KIJARA vom Regenbogenland, wł. Elke Mayer, hod. Neckar-Teddy's.

 11. Lila (lilac)
  Świnka morska lilaUmaszczenie szaro-brązowe z rubinowymi oczami I lila lub różowymi uszami oraz podeszwami. Na zdjęciu lila roan Caramula's BLAZING STAR, wł. Anna Karniewska-Murgała, hod. Amaretto.

 12. Złote
  Świnka morska złotaWłos złoty, uszy i podeszwy złote lub różowe, oczy rubinowe. Kolor jest tylko nieznacznie ciemniejszy od czerwonego. Na zdjęciu złota SG PAMELA ze Zbraslavi, wł. Jutka Rudolfova, hod. Atacama.

 13. Slate blue
  Świnka morska slate blueStalowy, zimnny niebieski, zimny szary. Na zdjęciu slate blue lux Ganzani von der Mittelmuehle, wł. Maja Kosielska, hod. The Pig  Połączenia kolorów

 1. Tricolor (tri)
  Świnka morska tricolorU świnek nierasowych jest to najczęściej spotykane umaszczenie: futerko jest trójkolorowe, najczęściej biało-czarno-czerwone, o nieregularnych wzorach, kolory mogą na siebie nachodzić i mieszać się. Na zdjęciu tricolor BAJKA, wł. Olga Langier.

 2. Roan
  Jest drugorzędną cechą umaszczenia i podaje się ją zawsze z kolorem podstawowym. Oznacza, że w kolor lub kolory podstawowe wmieszane są pojedyncze, niezgrupowane włosy w kolorze białym i tak np. blue roan oznacza czarne umaszczenie z wmieszanymi białymi włosami, strawberry roan białe włosy wmieszane w kolor czerwony. Świnka morska roanIdentyfikacja cechy roan jest bardzo ważna, gdyż łączenie ze sobą dwóch osobników posiadających tę cechę prowadzi do narodzin zmutowanych genetycznie świnek, które najczęściej umierają wkrótce po porodzie (tzw. microphthalmic babies). Dlatego też ze względu na problem identyfikacji tej cechy, powinno się unikać krzyżowania roanów z jasnymi świnkami. Należy też zauważyć, że istnieją dwa typy roanów. To, co w Europie nazywa się "roan", w rzeczywistości jest to tzw. "mock roan" lub też "US roan", który w rzeczywistości jest umaszczeniem dalmation wyglądającym tylko jak roan, Ten "właściwy" roan zaś determinowany jest częściowo recesywnym i nieletalnym genem si, a więc te "roany właściwe" można ze sobą krzyżować bez ryzyka otrzymania microphthlamic babies. Optycznie oba typy roanów może rozróżnić jedynie wprawne oko. Na zdjęciu blue roan Caramula's TO POLAND WITH LOVE, wł. Anna Karniewska-Murgała, hod. Amaretto.

 3. Brindle
  Tak jak roan, tylko kolor "wmieszany" jest inny niż biały, Świnka morska brindlenajczęściej są to przemieszane czarne i czerwone włosy. W przeciwieństwie do tortoisehell, u których pożądane jest jak najlepsze rozdzielenie kolorów, wartość wystawowa świnki brindle rośnie ze wzrostem przemieszania kolorów. Poprawne umaszczenia obu typów są bardzo rzadko spotykane, najczęściej spotykane są ich mieszanki. Na zdjęciu brindle FLEUR von den Coburger Kobolden, wł. Jitka Rudolfova, hod. Atacama.

 4. Dalmatian (dalmation)
  Rzadko spotykane umaszczenie białe z cętkami w odpowiednim kolorze, którego unikalną (lecz niełatwą do wyhodowania) cechą są błękitne oczy z czerwoną obwódką. Świnka morska dalmatianOsobniki o cesze dalmation są nosicielami letalnego genu Rn i nie wolno łączyć ich w pary. U nich w białe włosy wmieszane są grupki włosów w ciemniejszym kolorze, więc można by powiedzieć, że roan to "odwrócony dalmation", gdyż u nich w ciemne włosy wmieszana jest barwa biała. Na zdjęciu DEAN of Pine Lake Caviary, wł. June Gonzalez, hod. Cool Beans Caviary.

 5. Himalaya (albonos himalajski)
  Świnka ma futerko białe z czarnymi lub czekoladowymi znaczeniami w miejscach najbardziej narażonych na zimno (łapki, uszy i nosek). Im w niższej temperaturze przebywa świnka, tym większe i i ciemniejsze są znaczenia. Świnka morska himalayaBadania naukowe pokazują, że gdy ciemniejące obszary wygolimy, a następnie będziemy zakładać na nie ciepłe okłady, włos odrasta w kolorze białym. Po usunięciu okładów włosy ponownie ciemnieją. Oczy powinny być czerwone lub rubinowe. Młode świnki są najczęściej nierozróżnialne od świnek białych, a ciemne znaczenia pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Na zdjęciu czarby himalaya Yeti Die Heidequiekker, wł. Katarzyna Kosielska.

 6. Agouti
  Włos różni się kolorystycznie na całej swej długości. Można powiedzieć, że jest on podzielony na trzy części, prz y czym górna i dolna część różni się kolorem od części środkowej (zazwyczaj środkowa część jest najjaśniejsza).Świnka morska agoutiUmaszczenie to może występować w wielu różnych odmianach kolorystycznych, jednak najczęściej spotykane to golden agouti czarne przy korzeniu i na końcówce, czerwone w części środkowej oraz silver agouti ma włos czarny przy korzeniu i na końcówce, biały pośrodku. Wszystkie pozostałe odmiany kolorystyczne nazywane są wspólnie dilute agouti. Na brzuchu końcówki włosów mają ten sam kolor, co ich środki i w efekcie widoczny jest jasny pas włosów., które są ciemniejsze tylko przy nasadzie. Umaszczenie to sprawia wrażenie odrostów po farbowaniu (ticking). Jest ono najczęściej spotykane u dzikich świnek morskich. Na zdjęciu złota agouti Amaretto HELENA RUBINSTEIN, wł. Marta Gąsiorowska, hod. Vanilla Caviary

 7. Solid (solid agouti)
  Świnka morska solid agouti Agouti bez charakterystycznego pasa brzusznego - cała świnka jest agouti. Na zdjęciu solid złoty agouti GULLIVER Savonnier, wł. Jitka Rudolfova, hod. Atacama.

 8. Argente
  Świnka morska argenteWłos podzielony jest nie jak u agouti na trzy części, tylko na dwie, z których górna jest jaśniejsza, a dolna ciemniejsza. Na zdjęciu lila-szafran argente/biała ELAINE vom quiekenden Gartenhaus, wł. Elke Mayer, hod. Neckar-Teddy's.

 9. Tortoiseshell (szylkret, TS)
  Idealna świnka o umaszczeniiu tortoiseshell powinna mieć futerko podzielone na kwadraty, niczym szachownica w kolorach czerwonym i czarnym. Otrzymany efekt łudząco przypomina skorupę żółwia i stąd nazwa. W praktyce jest to bardzo trudne do wyhodowania, gdyż mozaiki nie są dziedziczone i przyjmuje się, że najważniejsze jest, aby kolory były rozdzielone i aby "plamy barwne" były stosunkowo duże.

 10. Świnka morska tortoiseshell Tortoiseshell z białym (szylkret z białym, TSW)
  Tak jak tortoiseshell, tylko dozwolony jest kolor biały. Na zdjęciu C-R's GLORIA, wł. June Gonzalez, hod. Cool Beans Caviary.

 11. Tan (podpalany)
  Cecha drugorzędna podawana z umaszczeniem podstawowym, np. blue tan, black tan. Oznacza, że poza podstawowym Świnka morska tankolorem świnka posiada brzuch oraz okolice nosa, oczu i uszu w kolorze czerwonym lub złotym, np. chocolate tan posiada płaszcz czekoladowy i czerwone znaczenia, lilac tan - płaszcz lila i spód złoty. Na zdjęciu czarna tan Amaretto ANGEL SUPRISE, wł. Grażyna Karczmarczyk, hod. GraKar.

 12. Świnka morska foxFox
  Podobnie jak tan, tylko znaczenia świnki są białe. Dla przykładu silver fox ma czarny płaszcz i biały spód, lilac fox - lila płaszcz i biały spód. Na zdjęciu czekoladowa fox Contessa die Heidequiekker, wł. Katarzyna Kosielska, hod. The Pig.

 13. Lux
  Znaczenia w kolorze buff lub orange (pomarańczowy). Świnka morska luxNa zdjęciu slate blue lux Giggles von der Mittelmuehle, wł. Katarzyna Kosielska, hod. The Pig.

 14. Świnka morska otterOtter
  Znaczenia w kolorze kremowym. Na zdjęciu czekoladowa otter Cacilia Die Heidequiekker, wł. Maja Kosielska, hod. The Pig.

 15. Dutch
  Świnka o umaszczeniu dutch może być jednokolorowa lub agouti, cechą charakterystyczną jest białe "siodło" na grzbiecie schodzące niżej dookoła brzucha, a następnie od spodu po szyi do pyszczka i w górę między oczami. W efekcie świnka ma w swoim kolorze tylko tylne partie ciała oraz charakterystyczne łaty dookoła oczu. Uszy muszą być tego samego koloru.

 16. Satin
  Świnka morska satinFuterko może być w dowolnym kolorze i długości, wyróżnia się wyjątkowym połyskiem, jest bardzo gładkie i lśniące. Sprawia wrażenie jakby wnętrze włosa było puste. Na zdjęciu czerwony satin CLARK Cavia Bohemia, wł. Jitka Rudolfová, hod. Atacama.

 17. Siml
  Świnka posiada głowę i łapki w swoim kolorze, natomiast reszta ciała pokryta jest równomiernie białymi i srebrnymi włosami, co sprawia wrażenie jakby zwierzę siwiało. Świnka morska simlCecha determinowana genem letalnym, a zatem nie wolno krzyżować ze sobą dwóch osobników siml. Na zdjęciu SG TG łososiowa agouti siml z bielą LAILA Anovy, wł. Jitka Rudolfová, hod. Atacama.


 18. SG - oznaczenie świnki posiadającej nieujawniony gen sn, determinujący satynowość.
  TG i RG - oznaczenie świnki posiadającej nieujawniony gen rx, determinujący.

Autorem tekstu jest Pani Barbara Domagała (Sas), której serdecznie dziękujemy za udostępnienie cennych materiałów i zgodę na ich publikację.
Kontakt: katarzyna@swinkamorska.com.pl , maja@swinkamorska.com.pl
Uwaga! Wszystkie treści znajdujśce się na stronie są chronione prawem autorskim.